December is de maand van feestelijkheid, van genegenheid en van GEZELLIGHEID. Maar wat is dat nou eigenlijk, gezelligheid?
ge·zel·lig·heid (de ~ (v.), -heden) 1 aangenaam verkeer, genoeglijk samenzijn 2 aangename, behaaglijke inrichting, prettige atmosfeer
Aldus de Van Dale. Maar er is geen woord voor in geen enkele andere taal. Niet dat ik Swahili spreek maar probeer het maar eens te vertalen naar het Engels, Frans of Spaans. Gaat niet werken. Nee, wij Nederlanders hebben onze eigen Gezelligheid. Jottem!
Maar waarom nou perse allemaal in december? Het begint al met Sinterklaas.. denk er even over na; volwassen mensen die knutselwerkjes voor elkaar maken van papier mache, plakband, verf en andere troep. Daarbij maak je een oergezellig gedicht wat je de kans geeft om iemand compleet voor schut te zetten en je eet jezelf helemaal misselijk aan de pepernoten, banketstaven en chocolade letters. Dan heb ik het nog niet eens over de man zijn geweldige liedjes die uit volle borst gezongen worden. Een vreemd feest, want we vieren iemand die niet eens bestaat. Mag ik ook zo'n imaginary friend?
Dan kerst. Kerst kan je breken of maken. Omdat er zoveel druk ligt op het feit dat kerst GEZELLIG moet zijn, moet je haast wel een partner hebben om die romatische tijd mee door te brengen. Zo niet, dan voel je je al snel heel erg ellendig alleen. Ok, je hebt vaak je familie zoals je ouders en broers of zussen (jammer dat wij Nederlanders daar dan geen verzamelnaam voor hebben zoals de Engelsen of het Spaanse volk) maar toch, het is niet hetzelfde. Het verplicht met elkaar moeten eten en onder de kerstboom liedjes zingen is voor niet iedereen weggelegd. Het heeft ergens vaak ook wel een enorme hypocrisie; 'Oh wat zijn we ineens een hechte, liefevolle en GEZELLIGE familie' Ja hallo, en de rest van het jaar met borden gooien?
En dan nog 'the icing on the cake', zoals wij dat mooi zeggen: OUD EN NIEUW! Jaja, dat is helemaal een fenomeen. Want dat kan echt een enorme flop zijn of een groot succes! Naar mijn mening moet je hoe dan ook iets plannen, want als je denkt 'we zien wel' dan gaat het mis. Tuurlijk, 12 uur wordt het toch wel. Maar wanneer die champagnekurk gepopt is en iedereen smak smak smak "Gelukkig Nieuwjaar!" heeft geroepen valt er echt zo'n 'nieuwjaarsgat' Want wat ga je dan doen? Het moet toch gezellig blijven...
Dus mijn advies voor alle gezelligheid van het volgende jaar: Begin op tijd, op 1 januari bijvoorbeeld, en laat het voortduren tot 31 decemeber. Zoek het aangename verkeer, het genoeglijk samenzijn en de aangename, behaaglijke inrichting, en prettige atmosfeer wat vaker dan alleen in december op. Leef de gezelligheid!
Happy New Year everybody! |